داشتم فکر می‌کردم که چقدر تونستم با این حس ِ لعنتی ِ " همیشه همه چیزت باید به حد عالی باشه پریسا" مبارزه کنم، به نتیجه درستی نرسیدم. نه این که تلاش برای عالی بودن بد باشه نه، ولی اگه مراقب نباشی و غرقش بشی به قدری جزئی‌وار و طاقت‌فرسا و انرژی‌بر و وسواس‌گونه میشه که خیلی آزار دهندست. راستش من بلدم خیلی خوب به آدم‌های شبیه به خودم، این کمال‌گراهای طفلک، نسخه درمان بدم اما به خودم که می‌رسم به حدی میل به "بهترین عملکرد" درونم زیاده که حتا موقع چای ریختن تلاش می‌کنم بهترین چای عالم رو بریزم توی لیوان! شاید از بیرون نمای قشنگی داشته باشه و تحسین بشم و وقتی کارا خوب پیش میره از درون راضی باشم اما همیشه که همه چیز بدون خطا نیست و من هم "فرا انسان" نیستم!

این روزها کتابی می‌خونم به اسم "خودت باش دختر". گرچه از این حس ِ لعنتی ِ من حرف نمی‌زنه اما بی ربط هم نیست:

فصل اول:

1/ از مقایسه کردن خودم با دیگران دست برداشتم: من از مقایسه کردن خودم با دیگران دست برداشتم و همچنین از مقایسه کردن خودم با کسی که فکر می‌کردم قرار بوده باشم نیز دست برداشتم. مقایسه کردن لذت را می‌کُشد. تنها فردی که باید از او بهتر باشی کسی است که دیروز بوده‌ای. 

2/ اطرافم را پر از انرژی‌های مثبت کردم: حتی وقتی درباره‌اش می‌نویسم هم مو به تنم سیخ می‌شود چون این جمله بیشتر شبیه پوستری است که در کلاس ورزش روی دیوار نصب شده باشد اما چه این جمله زیبا باشد چه نه، حقیقتی مسلم است. آنچه اطرافت را پر کرده تو را شکل می‌دهد. تو همان کسی می‌شوی که در گوشت خوانده می‌شود. اگر خودتان را رو به سقوط می‌بینید یا فکر می‌کنید که در فضایی منفی و دل مرده زندگی می‌کنید بهتر است نگاه دقیق‌تری به افراد و چیزهایی که هر روز می‌بینید بیندازید.

3/ چیزهایی را که خوشحالم می‌کردند مشخص کردم و همان کارها را انجام دادم: به نظر می‌رسد این مشخص‌ترین و واضح‌ترین ایده‌ی دنیاست اما در نهایت افراد کمی هستند که چیزهایی را انتخاب می‌کنند که باعث خوشحالی‌شان می‌شود. نه، منظور من این نیست که می‌توانید با ماساژها و غذاها و مهمانی‌های تجملاتی یک زندگی بسازید. منظورم این است که باید زمان بیشتری را صرف انجام کارهایی بکنید که روحتان را نوازش می‌دهد: پیاده روی‌های طولانی، کم کردن میزان کارهایی که فکر می‌کنید وظیفتان است اما در واقع از آنها متنفرید. خواهر من، شما مسئول زندگی خودتان هستید و هیچ چیزی وجود ندارد که به شما بگوید حق زندگی کردن ندارید.

به چیزی که گفتم فکر کنید.

|خودت باش دختر_ ریچل هالیس|

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها